Skontaktuj się z nami!

Wybielanie zębów - Kraków

Wybielanie zębów efekty

Wybielanie

Wybielanie zębów ma na celu przywrócenie im naturalnej bieli oraz pięknego, zdrowego wyglądu. Zabieg polega na usunięciu barwników, które znajdują się zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz tkanek twardych zębów.

Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów spowodowane są:

  • czynnikami miejscowymi tj. urazy zębów, martwa miazga, wypełnienia amalgamatowe
  • czynnikami zewnątrzpochodnymi tj. przebarwienia spowodowane sztucznymi barwnikami pożywienia (kawa, herbata, soki, czerwone wino), tytoń, leki doustne (zwłaszcza preparaty żelaza), długotrwale stosowane płukanki z chlorheksydyną

Zabiegi wybielania mogą zostać przeprowadzone zarówno na zębach z żywą miazgą, jak również w przypadku Pacjentów po leczeniu endodontycznym. Należy mieć na uwadze, że efekt wybielenia nie będzie dotyczył wypełnień czy stałych uzupełnień protetycznych. By osiągnąć jak najlepsze efekty estetyczne, wszelkie wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne powinny być wymienione po upływie około 2 tygodni od przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów.

Metody wybielania zębów

Wyróżniamy trzy podstawowe metody wybielania zębów, które różnią się skutecznością oraz efektem końcowym. Pierwszą z nich jest wybielanie z użyciem preparatów dostępnych w aptece, które charakteryzują się niskim stężeniem nadtlenku wodoru, wynoszącym 5-10%. Drugi sposób to metoda nakładkowa, którą stosuje się w domu (15% nadtlenek wodoru/20% nadtlenek mocznika). Trzecią, najskuteczniejszą metodą wybielania zębów jest profesjonalny zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim (25-35% nadtlenek wodoru).

Metoda nakładkowa

Metoda nakładkowa to jedna z najczęściej stosowanych metod wybielania zębów. Jej podstawą jest przygotowanie dedykowanej, specjalnej nakładki na zęby, do której aplikuje się środek wybielający. Nakładka ta jest przezroczysta, a jej grubość wynosi około 0.15 cm. W celu uzyskania jak najlepszego efektu, szynę należy nosić przez około 2-4 tygodnie, minimum 2 godzinny dziennie lub zakładać na noc.

W celu uzyskania pożądanego efektu szynę należy stosować przez 2-4 tygodnie.

Metoda jednoseansowa

Metoda ta jest wykonywana przez lekarza w gabinecie stomatologicznym. Preparat wybielający nakładany jest bezpośrednio na zęby. Najczęściej podczas jednej wizyty środek wybielający można nałożyć do czterech razy.

Po zabiegu nakładane są preparaty znoszące nadwrażliwość zębów, a Pacjent zostaje poinformowany o konieczności stosowania odpowiedniej diety.

Powikłania

Powikłania, które mogą pojawić się podczas zabiegów wybielania zębów, to m.in. wrażliwość na bodźce termiczne, która dotyczy około 55-75% Pacjentów. Wśród ewentualnych efektów ubocznych wymienia się również możliwość podrażnienia tkanek miękkich oraz dziąseł, wystąpienie bólu samoistnego, osłabienie wiązania materiałów kompozytowych i glass-jonomerowych (wypełnienia), a także przyszyjkowa resorpcja zewnętrzna.

Przeciwwskazania

  • Choroby dziąseł i przyzębia
  • Obnażenie korzeni
  • Mocna nadwrażliwość zębów
  • Znaczne starcie i hipoplazja szkliwa
  • Recesje dziąseł
  • Palenie papierosów
  • Młody wiek (do 18 roku życia)
  • Ciąża
  • Alergia na środku wybielające
  • Niekontrolowana cukrzyca
  • Poważne choroby układowe

Efekt wybielania

Uzyskany podczas zabiegu efekt wybielenia utrzymuje się od minimium 1 roku do ok. 4 lat od momentu jego przeprowadzenia. Długość tego okresu zależna jest przede wszystkim od stosowanej diety, zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej oraz indywidualnych predyspozycji Pacjenta.